Z uwagi na czas trwania spływów kajakowych rozróżniamy następujące ich rodzaje: wędrówki krótkie (półdniowe, całodzienne wypady niedzielne lub świąteczne, weekendowe – trwające do 2 dni), wędrówki średnie (trwające od 2 do 7 dni, przeważnie z noclegami pod namiotem) oraz wędrówki długie, trwające ponad 7 dni.
Masowe spływy kajakowe mają różne okresy trwania, zazwyczaj jest to od 3 do 7 dni. Spływy lokalne trwają przeważnie około 3 dni, a ogólnokrajowe od 5 do 7 dni. Obozy i spływy treningowe mogą trwać nawet od 3 do 4 tygodni.
Z uwagi na ilość uczestników można podzielić wyprawy kajakowe na indywidualne, grupowe oraz masowe. Spływy jednoosobowe nie są wskazane i rzadko spotykane w praktyce. Przeważnie na wycieczce kajakowej biorą udział co najmniej dwie osoby wciąż jest to jednak niewiele i łączy się z ryzykiem. Najmniejszy zespół powinien się składać z 2-3 kajaków dwuosobowych. Dla tych, którzy nie lubią spływów masowych taka ilość nie jest krępująca, a jednocześnie praktyczna. Zapewnia bezpieczeństwo, pomoc, przyjemne towarzystwo oraz możność rozłożenia obowiązków na większe grono osób.
Tak więc liczebność grupy kajakowej może być dowolna, jednak im większa grupa w tym większym stopniu kierownik (komandor spływu) powinien cechować się doświadczeniem – to od niego w dużym stopniu zależy, czy wycieczka będzie udana. Kierownictwo grupy liczących ponad 25-30 osób powinno się powierzać osobie, która ma już za sobą wieloletnie doświadczenie, zna bardzo dobrze szlak. Kierownik przed wyprawą opracuje szczegółowy plan, podzieli obowiązki, a następnie poprowadzi cały spływ kajakowy.